RF Güç Ölçüm Karşılaştırması

-A +A

Sayın Kalibrasyon Laboratuvarı Yetkilileri,

Laboratuvarlar arası karşılaştırmalar (LAK) ve yeterlilik deneyleri (YT) kalibrasyon ve/veya test laboratuvarlarının teknik yeterliliklerini değerlendirmek için gerçekleştirilen önemli araçlardır. Bu husus, TS EN ISO/IEC 17025 standardı ve TÜRKAK dokümanında da özellikle belirtilir. Akredite laboratuvarların veya akreditasyon için başvuran laboratuvarların, akreditasyon kapsamlarındaki ölçüm büyüklükleri ile ilgili LAK’lara katılmaları ve başarılı sonuçlar elde etmiş olmaları TS EN ISO/IEC 17025 standardı ve TÜRKAK tarafından aranan bir gerekliliktir.

Ülke içinde akredite olan ve/veya akredite olmayı planlayan kalibrasyon laboratuvarlarının, RF Güç ölçümü alanında karşılaştırma ihtiyacı dikkate alınarak bir LAK’ın düzenlenmesi planlanmıştır.

Bu karşılaştırma, N tipi konektör için 50 MHz – 18 GHz frekans aralığında 0 dBm nominal RF güç ölçümlerini kapsamaktadır.

Katılımınızla ilgili olarak www.ume.tubitak.gov.tr adresinden “Hizmetlerimiz” başlığından ulaşabileceğiniz “Laboratuvarlararası Karşılaştırma/Yeterlilik Başvuru Formu”muzu doldurduktan sonra 07/10/2019 tarihine kadar ume@tubitak.gov.tr adresine göndermenizi rica ederiz.

 

TÜBİTAK UME

RF ve Mikrodalga Laboratuvarı

 

NOT: Karşılaştırmanın teknik protokolü ve ölçüm tarihleri, katılımcı sayısının belirlenmesinden sonra belirlenerek başvuru sahiplerine gönderilecektir.

23.09.2019