20 Mayıs Dünya Metroloji Günü “Metrolojik Devrim”in Işığında Kutlandı

-A +A

TÜBİTAK UME 20 Mayıs 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ve metroloji dünyasında devrim olarak kabul edilen kilogram, amper, kelvin ve mol birimlerinin tanımlarındaki değişiklikler hakkında yaptığı bilgilendirme semineriyle Dünya Metroloji Gününü kutladı.

Kasım 2014’te gerçekleşen 25. Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansında (CGPM) kabul edilen ve Kasım 2018’teki 26. CGPM toplantısında 20 Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi onaylanan tasarının tasarı gereği, 7 SI biriminden 4’ünün tanımında değişikliğe gidildi ve kilogram, amper, kelvin ve mol birimleri, evrensel sabitlerden sırasıyla Planck sabiti, elemanter yük sabiti, Boltzmann sabiti ve Avogadro sabiti cinsinden yeniden tanımlandı.

TÜBİTAK UME de 20 Mayıs Dünya Metroloji Gününde düzenlediği seminerle bu değişikliklerin içeriği, getireceği yenilikler ve TÜBİTAK UME’nin “metrolojik devrim”le ilgili yaptığı çalışmalar hakkında paydaşlarına bilgiler aktardı.

Akredite kalibrasyon ve deney laboratuvarlarının temsilcileri ve çeşitli üniversitelerden akademisyen ve öğrencilerin katıldığı seminerde açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK UME Müdürü Dr. Mustafa ÇETİNTAŞ, söz konusu değişikliklerin sebepleri ve metroloji dünyasında yaratacağı etkilerle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

TÜBİTAK UME İletişim Sorumlusu Uğur AKKAYA’nın ölçümün ve ölçüm tanımlarının değişikliğinin hayatımızdaki yerine yönelik “Ne Kadar Metroloji” isimli eğlenceli bir sunu yaptığı seminerde TÜBİTAK UME Elektrodinamik Laboratuvarından Dr. Beste KORUTLU ve TÜBİTAK UME Kütle Laboratuvarı Sorumlusu Sevda KAÇMAZ “Kilogram Birim Tanımı Değişikliği” hakkındaki sunumlarıyla özellikle bu alanda TÜBİTAK UME’nin yürüttüğü proje ve sonrası ile ilgili bilgiler paylaştı.

TÜBİTAK UME Gerilim Laboratuvarı Sorumlusu Mehedin ARİFOVİÇ’in “Amper Birim Tanımı Değişikliği” TÜBİTAK UME Sıcaklık Laboratuvarı Sorumlusu  Dr. Murat KALEMCİ’nin TÜBİTAK UME “Kelvin Birim Tanımı Değişikliği” ve TÜBİTAK UME Müdür Teknik Yrd. (V) Dr. Süleyman Zühtü CAN’ın “Mol Birim Tanımı Değişikliği” hakkında yaptıkları sunumların ardından katılımcılar için laboratuvar ziyaretleri de gerçekleştirildi.

 

Fotoğraflar

24.05.2019