Burkina Faso Standardizasyon, Metroloji ve Kalite Kurumu’ndan TÜBİTAK UME’ye ziyaret

-A +A

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, 3-7 Eylül 2018 tarihlerinde Burkina Faso’nun ulusal metroloji enstitüsü statüsündeki Standardizasyon, Metroloji ve Kalite Kurumu’ndan (Agence Burkinabé de Normalisation, de Métrologie et de la Qualité – ABNORM) yetkililere ev sahipliği yaptı.

ABNORM Yönetim Kurulu Başkanı Marcel SINKA, Genel Müdürü Issaka Zoungrana, Metroloji Müdürü Issa Sawadogo, Kalite Kontrol Müdürü Djakaridja Nyamba ve Metroloji uzmanı Oumarou Ky’den oluşan heyet TÜBİTAK UME’deki laboratuvarları ziyaret etti.

Beş gün boyunca devam eden ziyaret süresince TÜBİTAK UME’nin Kütle, Sıcaklık, Basınç, Boyutsal, Hacim, Yoğunluk ve Viskozite ve Empedans laboratuvarları yetkilileri ile ikili görüşmeler de gerçekleştirildi.

Çalışma ziyaretinde heyet Burkina Faso’da yapılması planlanan yeni bina ve laboratuvarların kurulması için teknik danışmanlık sağlanması, ABNORM’un mevcut laboratuvarlarının geliştirilmesi ve standartlarının izlenebilirlik zincirlerinin kurulması ve personel eğitimi konularına yönelik iş birliği olanakları masaya yatırıldı.

TÜBİTAK UME ev sahipliğinde 10 Ağustos 2016 tarihinde kayıt altına alınan "Mutabakat Zaptı" çerçevesinde gerçekleştirilen ziyaret sonucunda ABNORM ile bilimsel ve teknik işbirliği çalışmalarına devam edilmesi kararlaştırıldı.

Fotoğraflar

11.09.2018