COVID-19'a Karşı Verilen Küresel Savaşta Ulusal Metroloji Enstitülerinin Katkıları

-A +A

Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu (BIPM) inisiyatifi ile COVID-19'a karşı küresel mücadele kapsamında ulusal metroloji enstitülerinin katkıları ile ilgili bilgiler BIPM web sayfasında yayınlandı.

Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Komitesi (CIPM) Başkanının çağrısı üzerine tüm ulusal metroloji enstitüleri tarafından COVID-19 ile mücadeleye destek vermek amacıyla yürütülen çalışmalar hakkında bilgi toplandı. 

İçinde TÜBİTAK UME tarafından bu kapsamda yürütülmeye başlanan projelerin de olduğu toplanan tüm bilgiler BIPM'in web sayfasında yayınlanarak kullanıcıların dikkatine sunuldu. Tek kaynakta derlenen bilgilerde farklı enstitülerin sahip oldukları altyapı ve uzmanlıklarını medikal cihaz tasarımı ve üretimi, yapılan test sonuçlarını güvence altına almak üzere referans malzeme üretimi, aşı üretimi, suni teneffüs cihazı üretim ve karakterizasyonu, N95 tipi maske karakterizasyonu gibi geniş yelpazedeki faaliyetleri yürütmekte kullandıkları görülüyor.

COVID-19'a karşı tüm dünya metroloji enstitülerinin başlattığı projelere ilişkin bilgilere BIPM web-sayfasından ulaşılabilir.

 

24.05.2020