Medikal Metroloji Alanında Yayımlanan Rehber Kitaba TÜBİTAK UME Katkısı

-A +A

Tüm dünyada medikal cihazların doğrulama sistemleri ile ilgili yönetmeliklerin hazırlanmasında rehber niteliği taşıyan “Inspection of Medical Devices: For Regulatory Purposes”isimli kitap TÜBİTAK UME’nin katkısıyla yayımlandı.

"Medikal Metroloji Laboratuvarı Sorumlusu Başuzman Araştırmacı Dr. Baki Karaböce tarafından hazırlanan 20 sayfalık ”Inspection and Testing of Respirators and Anaestesia Machines” bölümü kapsayan ve Almir BadnjevićMario CifrekRatko Magjarević ve Zijad Džemić editörlüğünde hazırlanan 289 sayfalık “Inspection of Medical Devices: For Regulatory Purposes” isimli kitap Springer'den 9811066507, 9789811066504 ISBN numarasıyla 2017 yılında yayımlanarak kullanıma sunuldu.

Türkiye’nin dışında özellikle Bosna Hersek, İtalya ve Hırvatistan’dan bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan kitapta aynı zamanda kitabın editörlüğünü de yapan Bosna Hersek Metroloji Enstitüsü Müdürü Zijad Džemić, Zagreb Üniversitesi’nden Prof. Mario Cifrek’le birlikte Floransa Üniversitesi’nden Ernesto Iadanza gibi önemli isimlerin de imzası bulunuyor.

Tüm ülkelere tıbbi cihazların doğrulama sistemlerini kurmak için kendi yönetmeliklerinin hazırlanmasında bir rehber olma özelliğine sahip olan kitap, teşhis ve tedavi etkinliğini ve güvenilirliğini sağlayan tıbbi cihazların yasal metroloji çerçevesine entegrasyonu için süreçleri, prosedürleri ve ihtiyaçları açıklamakla birlikte performans doğrulamalarını uluslararası direktifler ve yönetmelikler ışığında ele alıyor.

Tıbbi cihazların yasal metroloji sistemine entegrasyonunu ve tıbbi cihazların muayenesi için operasyonel bir ulusal laboratuvarın kurulmasının önemini vurgulayan kitap metroloji dünyasına TÜBİTAK UME’den yapılan katkı olarak önemli bir prestij değeri taşıyor.

18.01.2018