Orhan SAKARYA’yı kaybettik

-A +A

TÜBİTAK UME Hacim, Yoğunluk ve Viskozite Laboratuvarı sorumlusu Orhan Sakarya 24 Aralık 2017 tarihinde vefat etti. Sakarya, 25 Aralık 2017 günü Üsküdar Şakirin Camii’nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden 1992 yılında mezun olan ve  Yüksek lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nde tamamlayan Sakarya, 1995-2013 yılları arası TÜBİTAK UME Kütle Laboratuvarları bünyesinde araştırmacı olarak görev aldı. 2013 yılından itibaren yaklaşık 1 yıl TÜBİTAK UME Gaz Metrolojisi Laboratuvarları bünyesinde araştırmacı olarak çalışan Orhan Sakarya, 2014 yılından beri kurucusu da olduğu TÜBİTAK UME Hacim, Yoğunluk ve Viskozite Laboratuvarı Sorumlusu olarak çalışmalarına devam etmekteydi.

Ömrünün 22 senesini TÜBİTAK UME’ye adayan ve meslek hayatı boyunca Türkiye’de metrolojinin gelişimine önemli katkılar yapan değerli mesai arkadaşımız Orhan Sakarya’nın zamansız kaybı bizleri derinden yaralamıştır.

Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, kurumumuza ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

12.01.2018