SMIIC Metroloji Konseyi 7. Yıllık Toplantısı Gebze’de Yapıldı

-A +A

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Metroloji Konseyi’nin 28-29 Ocak 2020 tarihleri arasında  gerçekleştirilen 7. Yıllık Toplantısına TÜBİTAK UME ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Türkiye’nin yanı sıra İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) ve SMIIC üyesi, Afganistan, Benin,  Bosna Hersek, Burkina Faso, Gabon, İran, Kamerun, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Malezya, Mali, Özbekistan, Senegal, Sudan, Suudi Arabistan, Ürdün, Tunus ve Uganda, toplam 19 üye ve gözlemci ülkeden 44 temsilci katıldı.

TÜBİTAK UME’nin başkanlığını yürüttüğü ve katılımcılara İslam Ülkeleri Mükemmeliyet Metroloji Merkezi’nin (Excellence Metrology Center for Islamic Countries - EMCIC) Türkiye’de kurulması ve bu yapının işleyişi, projeyi gerçekleştirmek için takip edilmesi gereken adımlar hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda projenin kuruluş yapılandırması ve sonuçlandırılan çalışma planı üye ülkelerce onaylandı.

Ayrıca SMIIC Metroloji Konseyi (SMIIC MC) ve üye ülkelerin ulusal metroloji organlarındaki son gelişmelerle birlikte,  İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde ölçüm birliğinin sağlanması, helal ürün sertifikasyonu, ticarette teknik engellerin aşılması ve uluslararası ölçüm sistemine entegrasyonu için olası çözüm önerileri ve TÜBİTAK UME’nin bu alanlarda yapabileceği katkılar da ele alındı.

SMIIC MC Kapasite Geliştirme Programı (Metrology Council Technical Capacity Building Program - TCBP) kapsamında yapılan çalışmaların son durumu ve önemi üzerinde durulduğu toplantıda bu program kapsamında 2020 dönemi için başvuruların Şubat 2020 sonuna kadar uzatılmasına ve programın ikinci döneminin de Türkiye ile birlikte Suudi Arabistan ve Bosna Hersek tarafından yürütülmesine  karar verildi.

İslam ülkeleri arasında ticarete engel teşkil eden teknik konularda uyumsuzlukların giderilmesi amacıyla ulusal kalite altyapılarının işbirliği içinde geliştirilmesini hedefleyen SMIIC, İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) bünyesinde 2010 yılında kurulmuştur.

Fotoğraflar

10.02.2020