SMIIC Metroloji Konseyi Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

-A +A

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Metroloji Konseyi’nin 18-19 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 5. Yıllık Toplantısına TÜBİTAK UME ev sahipliği yaptı.

Toplantıya 10 SMIIC üyesi ülke Burkina Faso, Bosna Hersek, Irak, İran, Libya, Suudi Arabistan, Senegal, Uganda, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’den 23 temsilci katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) üyesi ülkelerin metroloji altyapılarının geliştirilmesine yönelik gelecek ile ilgili planlamaları, ortak proje imkanları, yaşanan sıkıntılarla olası çözüm yöntemlerinin değerlendirildiği toplantıda Müslüman ülkelerin bilimsel, endüstriyel ve yasal metroloji alanındaki mevcut durumuyla bu alanlarda ilerleme yapabilmek için gerekli olan çalışmalar ele alındı.

Helal gıda ve helal ürün üretimine yönelik yapılan faaliyetlerin de masaya yatırıldığı toplantıda TÜBİTAK UME’nin helal gıda sertifikasyonunda kullanılan referans malzeme üretimi ve bu alanda yaptığı diğer proje, yayın ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı. Ayrıca Türkiye’deki legal metroloji çalışmaları ve son gelişmeler de üye ülke temsilcileriyle paylaşıldı.

Toplantıda kalite yönetim sistemleri ve revize edilen ISO 17025, üye ülkelerde metroloji alanındaki gelişmelerle mevcut altyapı, ihtiyaç ve planlama analizi, uluslararası kabul görebilecek laboratuvarların kurulumları ve 2018-2020 Strateji Planı da görüşülen konular arasında yer aldı.

Komite toplantısında ayrıca katılımcılara TÜBİTAK UME’nin halen yürütmekte olduğu BIPM (Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu) Kapasite Geliştirme ve Bilgi Transferi (CBKT) programı kapsamında 2019 yılında düzenleyeceği uzun dönem eğitim programına başvuru süreci hakkında da bilgiler verildi.

İslam ülkeleri arasında ticarete engel teşkil eden teknik konularda uyumsuzlukların giderilmesi amacıyla ulusal kalite altyapılarının işbirliği içinde geliştirilmesini hedefleyen SMIIC, İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) bünyesinde 2010 yılında kurulmuştur.

Fotoğraflar

04.05.2018