SMIIC Metroloji Konseyi Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

-A +A

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Metroloji Konseyi’nin 18-19 Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 6. Yıllık Toplantısına TÜBİTAK UME ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Türkiye’nin yanı sıra İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) ve SMIIC üyesi Arnavutluk, Afganistan, Azerbaycan,  Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Fas, Gambiya, Gine, İran, Irak, Kamerun, Katar, Kırgızistan, Libya, Mali, Nijer, Özbekistan, Senegal, Sudan, Suudi Arabistan, Ürdün, Tayland, Tunus ve Uganda, toplam 27 ülkeden 50 temsilci katıldı.

TÜBİTAK UME’nin başkanlığını yürüttüğü toplantıda; İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) tarafından alınan karara bağlı olarak Metroloji Mükemmeliyet Merkezi’nin (Excellence Metrology Center) Türkiye’de kurulması ve bu yapının işleyişi, temsilcilerin helal ürünler ile ilgili çalışmaları, katılımcıların yanıtlamış olduğu anketin sonuçları ve bu ankete bağlı olarak ülkelerin laboratuvar altyapıları ile bütçeleri görüşüldü.

Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde ölçüm birliğinin sağlanması, helal ürün sertifikasyonu, ticarette teknik engellerin aşılması ve uluslararası ölçüm sistemine entegrasyonu için olası çözüm önerileri ve TÜBİTAK UME’nin bu alanlarda yapabileceği katkılar da ele alındı.

Bununla birlikte üye ülkelerin metroloji ve helal yaşam altyapılarını geliştirmeye yönelik düzenlenebilecek kapasite geliştirme eğitimleri ile laboratuvar altyapılarının iyileştirilmesi ve yeni altyapıların kurulmasına yönelik işbirlikleri de değerlendirildi.

Toplantıda OIC üyesi ülkelerde helal yaşam ve metroloji alanında ihtiyaçların karşılanması için kurulması planlanan Metroloji Mükemmeliyet Merkezi için bir fizibilite çalışması yapmak ve projelendirmek amacıyla Türkiye, Bosna Hersek, Fas, İran, Özbekistan,  Uganda, Suudi Arabistan, Tayland ve SMIIC Sekreterliği’nden oluşan bir Görev Gücü Grubu (TFG) da oluşturuldu.

İslam ülkeleri arasında ticarete engel teşkil eden teknik konularda uyumsuzlukların giderilmesi amacıyla ulusal kalite altyapılarının işbirliği içinde geliştirilmesini hedefleyen SMIIC, İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) bünyesinde 2010 yılında kurulmuştur.

Fotoğraflar

03.05.2019