TÜBİTAK UME 19. SMIIC Yönetim Kurulu ve 14. Genel Kurul Toplantılarına Katıldı

-A +A

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü Metroloji Konseyi (SMIIC MC) başkanlığını yürütmekte olan TÜBİTAK UME 4-5 Kasım 2019 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde gerçekleştirilen 19. SMIIC Yönetim Kurulu ve 14. Genel Kurul toplantılarına katılım sağladı.

Türkiye’nin yanı sıra İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) ve SMIIC üyesi ülkelerin temsilcilerinin de katıldığı toplantılarda Rusya Federasyonu gözlemci üye olmak üzere Endonezya Cumhuriyeti ve Kuveyt’in de SMIIC üyelik başvuruları 2020 yılı başından itibaren geçerli olmak kaydıyla kabul edildi. 

Toplantılarda SMIIC faaliyet raporu ve 2019-2020 Strateji Planı Genel Sekreterlik tarafından; SMIIC Yönetim Kurulu Finans ve Strateji Daimi Komiteleri ile Standardizasyon, Metroloji ve Akreditasyon konseyleri faaliyet raporları ise konsey başkanları tarafından sunuldu.

TÜBİTAK UME’nin başkanlığını yürüttüğü SMIIC Metroloji Konseyinin 2019 Faaliyetleri ile geleceğe yönelik planlamaları üzerine bilgiler konsey başkanı Dr. Mustafa ÇETİNTAŞ tarafından paylaşıldı.
  
Ayrıca İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) üyesi ülkelerde ölçüm birliğinin sağlanması ve uluslararası ölçüm sistemine entegrasyonu, helal ürün test metotları geliştirilmesi ve sertifikasyonu, ticarette teknik engellerin aşılması, Ar-Ge faaliyetleri ve teknoloji geliştirilmesi için TÜBİTAK UME liderliğinde kurulması planlanan Müslüman Ülkeler için Metroloji Mükemmeliyet Merkezi (Excellence Metrology Center for Islamic Countries) için oluşturulan TFG (Task Force Group) çalışmaları hakkında bilgiler verildi. 

Bununla birlikte Metroloji Konseyi’nin SMIIC üyesi ülkelerdeki Ar-Ge personelinin kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla 2020-2021 dönemi için eğitim ve ortak proje çalışmaları ile ilgili hazırlamış olduğu programın (Technical Capacity Building Program) tanıtımı yapıldı. 

İslam ülkeleri arasında ticarete engel teşkil eden teknik konularda uyumsuzlukların giderilmesi amacıyla ulusal kalite altyapılarının işbirliği içinde geliştirilmesini hedefleyen SMIIC, İslam Ülkeleri İşbirliği Teşkilatı (OIC) bünyesinde 2010 yılında kurulmuştur.

Fotoğraflar

21.11.2019