TÜBİTAK UME EÜAŞ’a Kalibrasyon Laboratuvarları Kuracak

-A +A

TÜBİTAK UME ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (EÜAŞ) arasında kalibrasyon labortuvarları kurulmasına yönelik sözleşme 18 Mart 2020 tarihinde imzalandı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL ile EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet ALAGÖZ’ün imza attığı sözleşme törenine EÜAŞ Bakım Yönetim Daire Başkanı Serkan ÖZEK, TÜBİTAK UME Enstitü Müdürü Dr. Mustafa ÇETİNTAŞ ve her iki kurumun uzmanları katıldı.

19 Mart 2020 itibariyle başlayan ve 18 ay sürecek olan proje, EÜAŞ bünyesinde Elektrik, Sıcaklık, Basınç, Zaman-Frekans, Akışkanlar ve Akustik alanlarında kalibrasyon laboratuvarları kurulmasını, gerekli uygulamalı eğitimlerin verilmesini ve kalite yönetim sistemi altyapısının oluşturularak akreditasyon başvurusu için hazır hale getirilmesini kapsıyor.

Projenin tamamlanmasıyla EÜAŞ kendi bünyesindeki santrallerde ölçüm, takip amaçlı kullanılan ve santral için enerji verimliliğinde büyük öneme sahip, hassas ölçümler yapan cihazların, sensörlerin, gösterge ekipmanlarının kalibrasyonunu, ölçüm doğruluğu ve kontrollerini kendi imkanlarıyla yapabilir duruma gelecek.

 

Fotoğraflar

31.03.2020