TÜBİTAK UME Kazakistan’a “Uluslararası Metroloji Sistemine Hazır Laboratuvar Kurulumu Projesi” Teklifi Sunacak

-A +A

Kazakistan Ulusal Metroloji Enstitüsü (RSE) Müdürü Toktabek TOKANOV’un 30 Eylül 2019 tarihinde TÜBİTAK UME’ye gerçekleştirdiği ziyarette varılan karşılıklı anlaşma uyarınca RSE’ye bir uluslararası metroloji sistemine hazır laboratuvar kurulum projesinin yürütülmesine yönelik fizibilite raporu sunulacak.

Kazakistan Metroloji Enstitüsü’nün laboratuvar altyapısı hakkında bilgi alışverişinin yapıldığı ziyarette, kapsamlı uluslararası metroloji sistemine hazır laboratuvar kurulum projesinin yürütülmesi için TÜBİTAK UME tarafından bir fizibilite raporunun hazırlanması hususunda karşılıklı olarak anlaşıldı.

Ziyarette ayrıca Kazakistan Metroloji Enstitüsü çalışanlarının TÜBİTAK UME ve Kazakistan Ulusal Metroloji Enstitüsü laboratuvarlarında alanında uzman TÜBİTAK UME çalışanları tarafından metroloji eğitimi almasına ilişkin detaylar da görüşüldü.

Yapılan anlaşma TÜBİTAK UME’nin daha önce yürüttüğü uluslararası metroloji sistemine hazır laboratuvar kurulum projelerinde gösterdiği başarıların uluslararası alanda yarattığı etki ve tercih merkezi olması açısından büyük önem taşıyor.

 

08.10.2019