TÜBİTAK UME Ölçümbilim Sempozyumu ve Sergisine Katıldı

-A +A

TÜBİTAK UME 20-22 Kasım 2019 tarihlerinde TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İzmir’de düzenlenen Ölçümbilim Sempozyumu ve Sergisi’ne katıldı.

Ölçümbilim alanındaki değişimler, gelişmeler, teknik-yasal düzenlemeler ve sektörel sorunların tartışıldığı

“Ne Değişti” ana temasıyla düzenlenen etkinliği TÜBİTAK UME’nin yanı sıra bilimsel ve yasal metrolojinin aktörleri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, kalibrasyon ve deney laboratuvarları temsilcileri ve metroloji cihaz ve ekipman tedarikçilerinden 300’e yakın katılımcı takip etti.

Açılış konferansı “SI Birimlerinde Ne Değişti?” başlığıyla  Doç. Dr. Hüseyin UĞUR tarafından gerçekleştirilen

ve TÜBİTAK UME’den pek çok araştırmacı ve uzmanın sunum ve posterleriyle destek verdiği sempozyum kapsamında, “Yasal Metroloji”, “Akreditasyon Uygulamaları ve Sorunlar”, “Bilim, Savunma, Sağlık İçin Metrolojinin Etkinleştirici Rolü”, “Sıcaklık Ölçümleri”, “Elektriksel Ölçümler”, “Mekanik Ölçümler” gibi konularda 17 oturumda 56 bildiri ve 11 poster bildiri sunumu yapıldı.

Ayrıca sempozyum paralelinde düzenlenen sergide aralarında TÜBİTAK UME’nin de olduğu 21 kurum ve kuruluş da ölçümbilim alanında ürün, hizmet ve çalışmalarını katılımcılarla paylaşma imkânı buldu.

Sempozyumun ikinci günü TÜBİTAK UME Boyutsal Laboratuvarı araştırmacılarından Doç. Dr. Tanfer Yandayan tarafından düzenlenen  çalıştayda ise ‘Takım Tezgâhları Metrolojisi’ konusu ele alındı. Sempozyumda “SI Birimlerindeki Değişimin Yaşam ve Bilimsel Çalışmalara Etkileri” başlıklı bir panel ve TÜBİTAK UME Kurumsal İletişim Sorumlusu Uğur AKKAYA tarafından “Ne kadar Metroloji? - Metrolojinin Hayatımızdaki Yerine Dair” başlıklı bir de söyleşi gerçekleştirildi.

Ayrıca sergi alanında Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde yer alan ve koleksiyoner Yüksek Mimar A. Naim ARNAS’ın kültür hayatımıza armağan ettiği farklı dönemlere ait 4 bin 500 terazi, ağırlık ve ölçü aletinden oluşan ‘Kantarın Topuzu’ Sergisi’nin bir kısmı da yer aldı.

Fotoğraflar

11.12.2019