TÜBİTAK UME Organizasyonuyla COOMET Teknik Komite Toplantısı

-A +A

TÜBİTAK UME 30 Eylül-2 Ekim 2019 tarihleri arasında Avrasya Ulusal Metroloji Enstitüleri İşbirliği (COOMET) Kalite Forumu Teknik Komitesi toplantısına ev sahipliği yaptı.

Avrasya Ulusal Metroloji Enstitüleri İşbirliği (COOMET) Kalite Forumu Teknik Komitesi toplantısı 30 Eylül-2 Ekim 2019 tarihleri arasında TÜBİTAK UME’nin ev sahipliğinde  gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Slovakya ve Ukrayna olmak üzere 11 ülkeden 32 uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen 2019 yılı Kalite Forumu Teknik Komitesinin güz toplantısında 6 ulusal metroloji enstitünün Kalite Yönetim Sisteminin değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda ayrıca komitenin ileriki yıllar için strateji ve çalışma programı gözden geçirildi. Toplantı sonrası gerçekleştirilen laboratuvar gezisiyle TÜBİTAK UME’nin alt yapısı ve ölçüm olanakları hakkında katılımcılara bilgiler aktarıldı.

Ulusal Metroloji Enstitüleri arasında imzalanmış olan Karşılıklı Tanıma Düzenlemesi gereği enstitülerin sahip olduğu kalite yönetim sistemlerinin denetlenmesi, bölgesel Metroloji organizasyonlarında faaliyet gösteren Kalite Teknik Komiteleri tarafından yapılıyor. Denetim genellikle komitenin yıllık toplantılarında metroloji enstitülerinin yazılı ve sözlü sunumunun incelemesi yoluyla gerçekleştiriliyor.

Bulunduğu konumu, mevcut altyapısı ve deneyimli uzmanlarıyla iki bölgesel metroloji organizasyonu EURAMET ve COOMET arasında bir köprü olabilecek potansiyele sahip olan TÜBİTAK UME, başta Türki Cumhuriyetleri’ndeki metroloji enstitüleri olmak üzere diğer üye ülkelerin metroloji enstitüleriyle olan temaslarının ve işbirliğinin önümüzdeki yıllarda daha da etkin bir şekilde artırmayı hedefliyor.

04.10.2019