TÜBİTAK UME’den bir EMPIR Projesi Daha

-A +A

TÜBİTAK UME 29-30 Ocak 2018 tarihlerinde katılımcı olarak katkı sağladığı AB destekli EMPIR (European Metrology Program for Innovation and Research) programı NRM (Normative) çağrısı kapsamındaki VectorSAR kodlu ve “SAR Measurement Using Vector Probes” isimli projenin 9. Ay toplantısına ev sahipliği yaptı.

Toplantıya Türkiye dahil üç farklı ülkeden 13 uzman katıldı. Üç yıl sürecek proje TÜBİTAK UME’nin yanı sıra Fransa (LNE) ve İngiltere (NPL)’nin ulusal metroloji enstitüleri ve yine Fransa’dan ART-FI, KAPTEOS ve IMTelecom firmalarının ortaklığında gerçekleştiriliyor.

Elektromanyetik alana (EMF) maruz bırakıldığında insan vücudu tarafından soğurulan enerji miktarı olarak adlandırılan ve mobil telefonlar için temel parametre olan özgül soğurma oranı (specific absorption rate, SAR) mobil telefonların üretilmesi sırasında değerlendiriliyor.

Projede mobil cihazların yaydığı SAR değerini ölçmek için kullanılan vektör tabanlı prob sistemlerinin izlenebilir kalibrasyonunun ve belirsizlik analizi için gerekli olan yöntemlerin, yazılımın ve ölçüm verilerinin sağlanması amaçlanıyor.

Bu çalışma, IEC 62209-3 uluslararası standardına ve IEC Teknik Komitesi olan TC 106 içerisinde beşinci nesil (5G) cihazların gelecekte standartlaştırılmasına katkıda bulunacak. Ayrıca projeyle, mobil telekomünikasyon cihazlarının IEC 62209-3 standardına göre EMF maruz kalma limitleri açısından daha iyi güvenilirlikle test edilmesi ve telekomünikasyon endüstrisine önemli bir katkı getirerek test sürelerinin azaltılması hedefleniyor.

2017 de başlayan projenin 2020 yılında sonuçlandırılması bekleniyor.

02.03.2018