TÜBİTAK UME’den “En az Gelişmiş Ülkeler için Metroloji Çalıştayı”

-A +A

TÜBİTAK UME, COMSATS (The Commission on Science and Technology for Sustainable Development in the South / Güneyde Sürdürülebilir Kalkınma için Bilim ve Teknoloji Komisyonu) ile birlikte 26-27 Kasım 2018 tarihlerinde TÜBİTAK TÜSSİDE’de “En az Gelişmiş Ülkeler için Metroloji Çalıştayı” na evsahipliği yaptı.

Çalıştaya TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK UME Müdürü Dr. Mustafa Çetintaş’ın yanısıra  Tanzanya, Senegal, Bangladeş, Gambiya, Uganda, Pakistan, İran, Ürdün, Sri Lanka, Kazakistan, Libya, Türkiye ve Avusturya’dan 32 temsilci katıldı.

Temel amacı, en az gelişmiş ülkelerde metroloji alanında çalışan kurumların bilgi tabanını, uzmanlığını ve kapasitesini geliştirmek, ayrıca metroloji altyapısı geliştirmek için ihtiyaç duydukları alanlara yönelmek üzere yol haritalarını hazırlamak olan çalıştayda mevcut ülkeler arasındaki işbirliği için bir plan oluşturulması hedeflendi.

Metroloji alanındaki yaklaşımların ve en iyi uygulamaların paylaşılması için bölgesel ve uluslararası ortaklıkların kurulmasına yönelik atölye çalışmalarının da gerçekleştirildiği iki günlük çalıştay sonunda bu alanda yürütülecek faaliyetler için UNIDO vasıtasıyla destek sağlanması kararlaştırıldı.

 

 

Fotoğraflar

06.12.2018