Basınç Laboratuvarları

-A +A

Basınç Laboratuvarı, basınç metrolojisi konusunda kütle ve türetilmiş büyüklükler kapsamında BIPM / CMC (Kalibrasyon ve Ölçüm Kabiliyetleri) tablolarında toplam 12 adet ölçüm büyüklüğü ile yer almaktadır. 

BASINÇ LABORATUVARI

Basınç Laboratuvarı’nda hidrolik ve pnömatik olarak mutlak ya da bağıl basınç ölçümleri yapılmaktadır. Yüksek basınç ölçümleri pnömatik (gaz veya hava ile çalışan) sistemlerde 20 adet dead weight kullanarak, 20 Pa - 100 MPa aralığında, yaklaşık 25-44 ppm belirsizlik değeri ile gerçekleştirilmektedir. Hidrolik sistemlerde bu durum 15 adet dead weight kullanarak, 8x105 Pa - 500 MPa aralığında, yaklaşık 49-110 ppm belirsizlik değerinde  gerçekleştirilmektedir.

Basınç Laboratuvarı’nda referans cihaz ve sistemler olarak, birincil seviye basınç ölçüm cihazları olarak da bilinen pistonlu basınç standartları (dead weight tester) kullanılmaktadır. Basınç Laboratuvarı, 44’ü aşkın referans cihaz ve sistemleri ile alanında yüksek teknolojiye sahip cihaz ve sistemlerle donatılmış laboratuvarlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca kalibre edilecek cihazın belirsizliği göz önünde bulundurularak yüksek doğrulukta kalibratörler de kullanılmaktadır.

Basınç Laboratuvarı tarafından basınç metrolojisi, basınç ölçerlerin kalibrasyon metotları, ölçüm teknikleri ve belirsizlik hesapları ile kuruluşların laboratuvar kurma ve laboratuvar akreditasyonu aşamasında ihtiyaç duyduğu teknik kriterler konularında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Basınç Laboratuvarı Ölçüm Yetenekleri;

Mutlak basınç 5x103 Pa - 7x106 Pa

Pnömatik bağıl basınç 20 Pa - 2x107 Pa

Hidrolik bağıl basınç 8x105 Pa - 5x108 Pa

Negatif bağıl basınç 1x104 Pa - 1x105 Pa basınç aralığındadır. 

pnömatik izlenebilirlik.jpg hidrolik izlenebilirlik.jpg
Pnömatik standartlar izlenebilirlik zinciri      Hidrolik standartlar izlenebilirlik zinciri

         

Fotoğraflar