Laboratuvar Çalışanları

-A +A

Doç. Dr. Ahmet MEREV (Laboratuvar Sorumlusu)

İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1995 yılında lisans, 1999 yılında yüksek lisans derecesi alarak mezun olmuştur. 2006 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden doktora unvanı almıştır. 1996 - 2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2002 yılından itibaren TÜBİTAK UME Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nda Başuzman Araştırmacı ve laboratuvar sorumlusu olarak çalışmaktadır. Yüksek gerilim ölçümlerinde birincil ve ikincil seviye sistemlerin kurulması ve muhafazası konularında çalışmaktadır. Endüstrinin ihtiyacı olan kalibrasyon, deney ve cihaz yapımı hizmetlerinin verilmesi konularında çalışmalar yapmakta olup aynı zamanda Enstitü Kalite Biriminde kalite yönetim temsilcisi olarak görev almaktadır. TÜBİTAK UME bünyesinde yüksek gerilim ölçüm teknikleri ve metroloji konularında çeşitli endüstriyel eğitimler vermekte olan Doç. Dr. Ahmet MEREV,  CIGRE (Dünya Büyük Elektrik Sistemleri Konseyi) Türkiye Ulusal Komitesi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini 2015 yılınsan itibaren sürdürmektedir. Standardizasyon alanında IEC (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu) Yüksek Gerilim ve Yüksek Akım Deney Teknikleri Komitesi Türkiye Delegesi ve TSE Yüksek Gerilim ve Yüksek Akım Deney Teknikleri Ayna Komitesi Başkanlığı ile katkı sunmaktadır. Doç. Dr. Ahmet MEREV, 2010 yılından itibaren TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) kapsamında IEC 17025 standardına göre elektriksel deney ve kalibrasyon alanında Baş Denetçi ve Denetçi olarak yer almaktadır. 2015 yılından itibaren de Gebze Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Metroloji (İngilizce) programına MET-513 Electrical Measurements Principles and Devices-1 dersinin koordinatörüdür.  

 

Yük. Müh. Serkan DEDEOĞLU

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 2003 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamıştır. 2004 yılında kısa bir süre EKA Elektronik A.Ş. firmasında proje mühendisi olarak çalıştıktan sonra ve 2005 yılından itibaren TÜBİTAK UME Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nda Uzman Araştırmacı olarak görevini sürdürmektedir. Yüksek Gerilim ölçümlerinde birincil ve ikincil seviye sistemlerin kurulması ve muhafazası, endüstrinin ihtiyacı olan kalibrasyon, test ve cihaz yapımı hizmetlerinin verilmesi konularında çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca çeşitli ulusal ve uluslararası yüksek gerilim karşılaştırmalarında görev almaktadır. Serkan DEDEOĞLU, 2015 yılından itibaren TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) elektriksel deney ve kalibrasyon alanı laboratuvar akreditasyonu kapsamında Denetçi olarak yer almaktadır.

 

Volkan AYVA

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Meslek Yüksek Okulu Endüstriyel Elektronik Bölümü’nden 2007 yılında mezun olmuştur. 2007-2012 yılları arasında EMC Elektronik A.Ş. Test ve Ar-Ge Laboratuvarı’nda test teknikeri olarak görev almıştır. EMC Elektronik A.Ş. firmasında çalıştığı süre boyunca çeşitli sektörlerden firmaların ürettiği cihazların EMC deneylerini gerçekleştirmiş ve deneylerde kullanılmak üzere filtre devreleri tasarlayarak bu alanda tecrübe kazanmıştır. Aynı zamanda TSE 17025 Standardına göre laboratuvarın kalite standartlarının sağlanması konusunda çalışmalarda bulunmuştur. 2012 yılı Şubat ayından itibaren TÜBİTAK UME Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nda kalibrasyon ve deney teknisyeni olarak görev yapmaktadır. Yüksek gerilim metroloji alanındaki çeşitli projelerde aktif olarak yer almaktadır.