Laboratuvar Çalışanları

-A +A

Dr. Soydan ÇAKIR

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisansını Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Ana Bilim Dalı’nda 2008 yılında, doktorasını ise yine aynı bölümde 2012 yılında tamamlamıştır.

2005 yılından beri TÜBİTAK UME Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Laboratuvarı’nda EMC testleri, EMC kalibrasyon, antenler ve lazer spektroskopi üzerine çalışmaktadır.

Osman ŞEN

Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2003 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Elektronik Ana Bilim Dalı’nda 2009 yılında tamamlamıştır.

2005 yılından bu tarafa TÜBİTAK UME EMC Laboratuvarı’nda elektromanyetik uyumluluk (EMC) kapsamında sivil, askeri ve otomotiv ile ilgili ürünlerin testlerinde görev almaktadır. Ayrıca EMC testlerinde kullanılan anten, prob, clamp vb. cihazların kalibrasyon altyapılarının kurulumunda yer almıştır. Laboratuvarın katılım sağladığı EMRP Projeleri’nde de çalışmaktadır.

Aykut AYAYDIN

Mesleki eğitimine Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nde başlamış ardından Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümü’nden 2003 yılında mezun olmuştur.

Çalışma hayatına 2005 yılında gemi elektrik ve elektroniği üzerine, elektrik teknikeri olarak Elkon Elektrik’te başlamıştır. 2007 yılında Hisar Çelik Döküm firmasında elektrik bakım ve planlı bakım bölümlerinde çalıştıktan sonra kısa süreler ile Birinci Otomotiv firmasında elektrik bakım teknikeri olarak ve Unimak Mühendislik firmasında makinelerin elektrik şemalarının çizimi ve montajının yapımında çalışmıştır. 2009 yılından beri TÜBİTAK UME Elektromanyetik Laboratuvarları EMC Laboratuvarı’nda çalışmaktadır. Askeri ve ticari testlerde, ölçüm ve kalibrasyon hizmetlerinde, ulusal ve uluslararası projelerde laboratuvar teknisyeni olarak görev almaktadır.

Bahadır TEKTAŞ 

Beykent Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 2014 yılında mezun olmuştur. Bir dönem gömülü sistem teknolojileri üzerine çalışmıştır.
2014 Eylül ayı itibariyle TÜBİTAK UME Elektromanyetik Laboratuvarları’nda askeri ve sivil projelerde yer alan tüm elektrik, elektronik ve elektro-mekanik cihazların elektromanyetik girişim ve uyumluluk (EMI/EMC) testlerinde, deney, kalibrasyon, ölçüm / değerlendirmelerde, bu süreç ve proseslerin iyileştirilmesinde ve geliştirilmesinde araştırmacı olarak görev almaktadır.

Çağlar ASLAN

2012 yılında Erciyes Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olmuştur. Bir süre robotik ve elektronik- haberleşme sistemleri üzerine çalışmıştır.

2014 Haziran ayı itibariyle TÜBİTAK UME Elektromanyetik Laboratuvarları’nda EMC kalibrasyonlarında ve EMRP IND60 EMC Projesi’nde araştırmacı olarak yer almaktadır.

Mehmet ÇINAR

Afyonkarahisar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olduktan sonra girdiği Kocaeli Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü - Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nde tamamlamıştır.

1998 yılında TÜBİTAK UME DC Direnç Laboratuvarı’nda araştırmacı unvanıyla işe başlamıştır. 2001-2010 yılları arasında Empedans Grubu Laboratuvarları’nda, 2011 yılından itibaren de Elektromanyetik Laboratuvarları’nda çalışmaktadır. Elektromanyetik Laboratuvarları EMC1 Laboratuvarı’nda, EMI/EMC Cihaz Koordinatörü olarak görev yapmaktadır. Laboratuvarda, askeri cihazların MIL-STD-461E ve MIL-STD-461F EMC deneyleri, otomotiv EMC deneyleri, bikonik, bilog, log periyodik ve horn anten kalibrasyonları, elektrik ve manyetik alan problarının kalibrasyonları, soğurucu kelepçe (absorbing clamp) kalibrasyonları, GSM (Global System for Mobile Communications) istasyonlarından yayılan elektromanyetik kirlilik ölçümleri konusunda mahkemelerde bilirkişilik ve MIL-STD 461E ve MIL-STD461F askeri standartlardaki RE102, RS103 deneylerinde eğitim verilmesi faaliyetlerinde görev almakta ve Avrupa Birliği EMRP IND60 EMC Projesi’ne katkı sağlamaktadır.

Mesut ÖZTÜRK

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Meslek Yüksek Okulu Elektrik-Elektronik Bölümü’nden 2003 yılında mezun olmuştur.

Çalışma hayatına gemi elektroniği radar ve haberleşme sistemleri üzerine, montaj ve teknik servis bölümünde JRC-Polar Denizcilik’te başlamış, sonrasında FURUNO Co. ve Raymarine firmalarında çalışmıştır. 2009 yılından bu yana UME Elektromanyetik Laboratuvarları EMC Laboratuvarı’nda uluslararası projelerde, askeri, ticari ulusal test, ölçüm ve kalibrasyon hizmetlerinde laboratuvar teknisyeni olarak görev almaktadır.

Savaş ACAK

1988 yılında Ankara Üniversitesi Kırıkkale MYO Elektronik Bölümü’nden mezun olmuştur.

1992-1994 yılları arasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Amorf Silisyum Laboratuvarı’nda çalışmıştır.1994 yılından itibaren TÜBİTAK UME Elektronik Atölye, Güç ve Enerji Laboratuvarı, Yüksek Gerilim Laboratuvarları’nda, 2005 yılından bu yana ise EMC Laboratuvarı’nda çalışmaktadır. Ayrıca Zaman-Frekans ve Dalgaboyu Laboratuvarları’nın projelerinde yer almaktadır.

Askeri ve sivil EMI/EMC test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi konularında, endüstri için EMC deney metodlarının geliştirilmesi projelerinde çalışmaktadır. Baskı devre tasarım, çizim ve montaj işlemlerinin gerçekleştirilmesi elektronik cihaz yapımı işlerinde çalışmaktadır. SASO (Suudi Arabistan Metroloji Enstitüsü) Zaman ve Frekans Laboratuvarı kurulması projesinde, radar ile hız ölçümü kalibratörü projesinde, Sırbistan Metroloji Enstitüsünde Two Foton Lazer sistemi kurulma projesinde çalışmıştır. Zeeman Lazer projesinde, Uzun ve kısa mastar blok projelerinde, EMRP atomik saat projesinde çalışmaktadır.