35 bar Gauge Basınç İçin Pnömatik Ortamda Sayısal Manometre Karşılaştırması

-A +A

Sayın Kalibrasyon Laboratuvarı Yetkilileri,

Laboratuvarlar arası karşılaştırmalar (LAK) ve yeterlilik testleri (YT), kalibrasyon/deney laboratuvarlarının teknik yeterliliklerini değerlendirmekte önemli araçtır. Bu husus, “TS EN ISO/IEC 17025:2005 Deney Ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar” standardında bir gereklilik olarak belirtilir.

Gelen talepler doğrultusunda, Kalibrasyon faaliyetlerini TS EN ISO/IEC 17025 standardı gerekliliklerine göre sürdüren, kalibrasyon laboratuvarlarının basınç alanındaki karşılaştırma ihtiyacı dikkate alınarak, TÜRKAK-TÜBİTAK UME işbirliği çerçevesinde ülke içinde bir laboratuvarlar arası karşılaştırma organize edilmesi planlanmıştır. Karşılaştırma TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre akredite olan veya olmayan tüm kalibrasyon laboratuvarlarının katılımına açıktır.

Bu karşılaştırma, 25 bar/35 bar gauge pnömatik ortamda sayısal manometre kalibrasyonunu kapsamaktadır.

Katılımcı laboratuvar, yukarıdaki basınç değerlerinden istediği bir tanesini ve/veya hepsini seçebilir. Katılımcı laboratuvar, karşılaştırmaya katılmak istediği basınç değer/değerlerini ekteki “Ölçme Aralığı Bilgi Formu”nu kullanarak karşılaştırma sorumlusuna göndermelidir. Karşılaştırma ile ilgili bilgi, teknik protokol hazırlandıktan sonra katılımcılara gönderilecektir.

Saygılarımızla,

 

 

TÜBİTAK-UME

Basınç Laboratuvarları

gokce.sariyerli@tubitak.gov.tr

yasin.durgut@tubitak.gov.tr