Çin Halk Cumhuriyeti Metroloji Enstitüsü (NIM) ile Mutabakat Zaptı (MoU)

-A +A

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME)  Çin Halk Cumhuriyeti Metroloji Enstitüsü (NIM) ile bilimsel metrolojik işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla Mutabakat Zaptı imzaladı.

31 Ekim - 01 Kasım 2017 tarihlerinde TÜBİTAK UME’yi temsilen Enstitü Müdürü Mustafa ÇETİNTAŞ, Enstitü Müdür Yardımcılarından Süleyman Zühtü CAN, Atomik Sensörler Laboratuvar Sorumlusu İsa ARAZ ve Güç ve Enerji Laboratuvarı Sorumlusu Hüseyin ÇAYCI’nın katılımlarıyla gerçekleştirilen Çin Halk Cumhuriyeti Metroloji Enstitüsü (NIM) ziyareti esnasında kayıt altına alınan “Mutabakat Zaptı"na TÜBİTAK UME Müdürü Mustafa ÇETİNTAŞ ve NIM Müdürü Fang XIANG imza attı.

"Mutabakat Zaptı"nın imzalanmasından önce iki farklı yerleşkeye sahip NIM laboratuvarlarının yerinde incelemeleri gerçekleştirilerek NIM yetkilileriyle karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

İmzalanan anlaşmayla, iki ülke Metroloji Enstitüleri arasında kısa ve orta vadeli pilot bilimsel projeler hayata geçirilerek uzun vadeli işbirliğinin oluşturulması hedefleniyor. Kısa dönem ortak proje önerisi olarak UME tarafından sunulan Elektriksel Güç ve Enerji Metrolojisi dışında Kuantum Standartları, Atomik Sensörler, Zaman Dağıtım Sistemleri ve Sertifikalı Referans Malzemeler gibi konularda da kısa ve orta vadede işbirliği yapılması planlanıyor.

Öte yandan yapılan bu anlaşmayla TÜBİTAK UME’nin yurtdışında muadili kuruluşlarla imzaladığı Mutabakat Zaptı sayısı 36’ya yükselmiş oldu. 

Fotoğraflar

28.11.2017