TÜBİTAK UME, MSGM ve IMBIH arasında Eylem Planı Toplantısı

-A +A

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME), T.C. Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü (MSGM) ve Bosna Hersek Metroloji Enstitüsü (IMBIH) arasında bilimsel ve yasal metrolojik işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla geçtiğimiz Ekim ayında imzalanan üçlü Mutabakat Zaptı kapsamındaki ilk eylem planı toplantısı 22 Ocak 2018 tarihinde TÜBİTAK UME’de yapıldı.

Toplantıya TÜBİTAK UME Müdürü Dr. Mustafa ÇETİNTAŞ, IMBIH Genel Müdürü Zijad DŽEMIĆ ve T.C. Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı MSGM Metroloji Daire Başkanı Erol FERHAT’ın yanı sıra TÜBİTAK UME, IMBIH ve MSGM’den uzmanlar katıldı.

Genel olarak metroloji ile ilgili AB mevzuatındaki gelişmelerin ve Bosna-Hersek’te AB mevzuatı ile uyumlu yasal metroloji uygulamalarının görüşüldüğü toplantıda özellikle tıbbi cihazlar ile ilgili AB direktifleri ve yasal metroloji uygulamalarıyla hububat ürünlerinde nem ölçümleri ve nefeste alkol ölçümleri ile ilgili yasal metroloji uygulamaları üzerinde duruldu.

EMPIR projelerinde yapılabilecek işbirliklerinin de ele alındığı toplantıda katılımcı kurumların sunumlarının ardından TÜBİTAK UME Medikal Metroloji Laboratuvarı ziyareti gerçekleştirildi.

Bilimsel ve yasal metrolojik işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamındaki toplantılara yıl içinde de devam edilmesi planlanıyor.

 

09.02.2018