Düşük Manyetik Alan Algılama İçin Hızlı Söndürmeli Manyetik Alaşım Geliştirme Projesi

-A +A

Proje’de 10-10 Tesla gibi çok düşük manyetik alan büyüklükleri (kalp manyetik alan sınırı) ile Dünya manyetik alanı (0.5x10-4 T) arası DC alan büyüklüklerini ölçüm yeteneğine sahip, her türlü uydu görevinde (700 km, 27000 km ve 50000 km yörüngeli uydular) kullanımı için gerekli şartları sağlayan  (sıcaklık, radyasyon, titreşim, vakum testlerinden geçmiş) robust bir manyetometre yapımı hedeflenmektedir. Proje sonucunda ulaşılacak manyetometre ile metallerde tahribatsız muayene (NDT), trafik yoğunluğu kontrolü, mayın arama detektörü, denizaltı ve deniz mayını tespiti gibi geniş bir spektrumda uygulama bulması beklenmektedir.

TÜBİTAK UME ve Slovakya Bilimler Akademisi (SAS-Slovak Academy of Sciences) tarafından yürütülmekte olan bu projede TÜBİTAK UME tarafından; proje ortağından temin edilen nüveler ile manyetik alan sensörü için tasarım yapılacaktır. Tasarlanan sensörler özellikle uydu ve tahribatsız muayene kullanımı için gerekli şartları sağlayacak şekilde gerçekleştirilecek ve mikron seviyelerinde bölgesel manyetik alan değişimleri tespit edilebilecektir. Proje çıktısı olacak Akıgeçidi (Fluxgate) Manyetometre Cihazı TÜBITAK UME tarafından geliştirilecektir.

Proje kapsamında TÜBİTAK UME nüve hazırlama konusunda proje ortağından bilgi transferi sağlayacak, SAS da hazırlamış oldukları nüvelerin teknolojik bir uygulaması olan manyetometre konusunda TÜBİTAK UME’den bilgi transferi sağlayacaktır. (Tamamlandı)