-A +A

Empedans Laboratuvarı

Empedans Laboratuvarları tarafından DC ve düşük frekans empedans ölçümleri alanında çalışmalar yapılmaktadır. Laboratuvar; DC Direnç ve Kapasitans Laboratuvarı olmak üzere iki alt laboratuvardan oluşmaktadır. Laboratuvarlar tarafından sağlanan hizmetler ve çalışma alanları aşağıda özetlenmektedir.

DC DİRENÇ LABORATUVARI

Laboratuvarda DC direnç, DC akım, AC iletkenlik ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Bu birimlerin birincil seviyede elde edilmesi, elde edilen değerlerin uluslararası sisteme entegrasyonu için diğer metroloji enstitüleri ile karşılaştırmalara katılım sağlanması laboratuvarımızın temel görevlerindendir. Elde edilen bu değerler kalibrasyon ve laboratuvarlar arası karşılaştırma hizmetleri sayesinde ülkemizdeki kalibrasyon laboratuvarlarına aktarılmaktadır.

Laboratuvarda DC direnç ve düşük akım ölçümlerini gerçekleştirilmektedir. Direnç ölçümleri 0,1 mΩ (10-4 Ω) değerinden 100 TΩ (1014 Ω) değerine kadar gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca 2 pA’den 100 A değerine kadar DC akım ölçümleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanında AC iletkenlik ölçümleri de verilen hizmetler arasındadır.

Bu kapsamda DC direnç standartları, direnç kalibratörleri, DC akım şöntleri, direnç ölçerler, mikroohm ölçerler, AC iletkenlik standartları, AC iletkenlik ölçerler, DC düşük akım ölçerler, DC düşük akım kaynakları laboratuvarımızda kalibre edilebilmektedir.

Yüksek dirençler kullanılarak 2 pA değerine kadar DC düşük akım ölçümü de gerçekleştirilebilmektedir. Bu akım değerini düşürmek için laboratuvarda çalışmalar yürütülmektedir.

KAPASİTANS LABORATUVARI

Laboratuvarda AC direnç, kapasitans, indüktans ve AC gerilim oranı ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Bu birimlerin birincil seviyede elde edilmesi, elde edilen değerlerin uluslararası sisteme entegrasyonu için diğer metroloji enstitüleri ile karşılaştırmalara katılım sağlanması laboratuvarımızın temel görevlerindendir. Elde edilen bu değerler kalibrasyon ve laboratuvarlar arası karşılaştırma hizmetleri sayesinde ülkemizdeki kalibrasyon laboratuvarlarına aktarılmaktadır.

Laboratuvarda 10 Ω - 2 MΩ arasında AC direnç ölçümleri, 1 pF - 1 mF arasında kapasitans ölçümleri, 100 µH - 10 H arasında indüktans ölçümleri yapılabilmektedir. AC direnç ölçümleri ve indüktans ölçümlerinin izlenebilirliği laboratuvarın kendi imkanları ile sağlanırken kapasitans izlenebilirliği Uluslararası Ölçü ve Ağırlıklar Bürosu (BIPM) tarafından sağlanmaktadır.

Bu kapsamda kapasitans standartları, indüktans standartları, AC direnç standartları, RLC metreler, empedans analizörler, kapasitans ölçerler, yapay kablo standartları, indüktif gerilim bölücüler, kuvvet gösterge cihazları, kuvvet göstergelerinin kalibratörleri laboratuvarımızda kalibre edilebilmektedir.

Empedans Laboratuvarları’nda kalibrasyon hizmetinin yanı sıra cihaz/standart yapım hizmeti de verilmektedir. Bu kapsamda DC direnç standardı, akım şöntü, kapasitans standardı, indüktif gerilim bölücü gibi çeşitli cihazlar laboratuvarda üretilebilmektedir.

Fotoğraflar