TÜBİTAK UME 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası dolayısıyla Kocaeli’de 3 farklı okulda “Metroloji Farkındalığı Semineri” gerçekleştirdi.

Moğolistan Standardizasyon ve Metroloji Ajansı (MASM) ile TÜBİTAK UME arasında bilimsel metrolojik iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla 13 Mart 2023 tarihinde Mutabakat Zaptı imzalandı.

“Metroloji Farkındalığı Programı” kapsamında 25-26 Ocak 2023 tarihlerinde Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Deneyap Atölyesi'nde eğitim görmekte olan ortaokul ve lise öğrencileri ağırlandı.

TÜBİTAK UME, ülkemizde Sertifikalı Referans Malzeme üretiminin yerli ve milli kaynaklarla sağlanabilmesi ve yurt dışına bağımlılığın önlenmesi amacıyla 19 Ocak tarihinde “SRM Üretiminin Millileştirilmesi Çalıştayı” düzenledi.

EPM kapsamında ülkemizin yer almaya hak kazandığı 14 projenin 12’sine imza atan TÜBİTAK UME aynı zamanda daha önceki programlara göre yeni program için ulusal katkı taahhüdünü de %50 oranında artırmayı başardı.

GULFMET (Körfez Ülkeleri Metroloji Birliği) Genel Kurul ara toplantısında GULFMET Araştırma-Geliştirme Çalışma Grubu başkanlığına 5 yıllık süre için TÜBİTAK UME Kıdemli Başuzman Araştırmacısı Cihan KUZU seçildi.

TÜBİTAK UME Kuantum Metroloji Laboratuvarında çalışmalarını sürdürmekte olan Doç. Dr. Mehmet Cengiz Onbaşlı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü aldı.

1
2
3
4
5
6
7

UME Destekli Projeler