-A +A

6½ Dijit Multimetre Kalibrasyonu Karşılaştırması

Laboratuvarlar arası karşılaştırmalar (LAK) ve yeterlilik testleri (YT), kalibrasyon/deney laboratuvarlarının teknik yeterliliklerini değerlendirmekte önemli araçtır. Bu husus, TS EN ISO/IEC 17025 “Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar” standardında da belirtilir.

Gelen talepler doğrultusunda, Kalibrasyon faaliyetlerini TS EN ISO/IEC 17025 standardı gerekliliklerine göre sürdüren, kalibrasyon laboratuvarlarının elektriksel büyüklüklerde karşılaştırma ihtiyacı dikkate alınarak, ülke içinde bir laboratuvarlararası karşılaştırma organize edilmesi planlanmıştır. Karşılaştırma TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre akredite olan veya olmayan tüm kalibrasyon laboratuvarlarının katılımına açıktır.

Bu karşılaştırma, aşağıda belirtilen ölçüm büyüklüklerinde multimetrelerin kalibrasyonunu kapsamaktadır:

- DC Gerilim

- AC Gerilim

- DC Akım

- AC Akım

- DC Direnç

Karşılaştırma, 6½ ve altı çözünürlüklü multimetrelerin kalibrasyonunu kapsamaktadır. Karşılaştırma ile ilgili bilgi, ekteki taslak teknik protokolde yer almaktadır. Katılımcı sayısının belirlenmesi sonrası nihai teknik protokol oluşturulacak ve katılımcılara gönderilecektir.

Karşılaştırmaya katılım için, UME web sitesinde "Hızlı Erişim" başlığında yer alan “Laboratuvarlar arası Karşılaştırma / Yeterlilik Testi Başvuru Formu” ile yapılan başvurular 01.03.2021 tarihine kadar kabul edilecektir. Teklif formu en kısa sürede tarafınıza gönderilecek olup, teklifin tarafınızdan onaylanması ile “UME-G1LV-21-01 Karşılaştırması Teknik Protokolü”nde belirtilen şartlar da kabul edilmiş olur.

 

Karşılaştırması Teknik Protokolü için tıklayınız

 

 

TÜBİTAK UME
Gerilim Laboratuvarı

09.02.2021