AC ve Yıldırım Darbe Yüksek Gerilim Deneyleri Karşılaştırması

-A +A

Laboratuvarlararası karşılaştırmalar (LAK) ve yeterlilik deneyleri (YD) deney laboratuvarlarının teknik yeterliliklerinin ve verdikleri hizmet kalitesinin değerlendirilmesi için önemli bir araçtır. Bu husus, TS EN ISO/IEC 17025:2005 standardı ve TÜRKAK dokümanlarında da belirtilmektedir.

Akredite laboratuvarların veya akreditasyon için başvuran laboratuvarların, akreditasyon kapsamlarındaki ölçüm büyüklükleri ile ilgili LAK/YD programlarına katılmaları ve başarılı sonuçlar elde etmiş olmaları TÜRKAK tarafından aranan bir gerekliliktir.

Ülke içinde akredite olmuş veya akredite olmayı planlayan deney laboratuvarlarının bu tür ölçüm ve deney ihtiyaçları dikkate alınarak, TÜRKAK-TÜBİTAK UME işbirliği çerçevesinde, UME-Yüksek Gerilim Laboratuvarı çalışma kapsamında “AC ve Yıldırım Darbe Yüksek Gerilim Deneyleri Karşılaştırması” organize edilmiştir.

Katılım şartları ve karşılaştırma ile ilgili güncel bilgilere  www.ume.tubitak.gov.tr/tr/lak/ac-ve-yildirim-darbe-yuksek-gerilim-deneyleri-karsilastirmasi

adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Tüm katılımcılara başarılar dileriz…

Saygılarımızla

 

Serkan DEDEOĞLU

TÜBİTAK UME Yüksek Gerilim Laboratuvarı

Karşılaştırma Koordinatörü

08.10.2019