-A +A

OTORFGÜÇ Tanıtım Etkinliği Duyurusu

Değerli Paydaşlarımız,

Hızlı gelişen haberleşme teknolojileri günümüzde yüksek frekanslı cihaz kullanımını arttırmıştır. Yüksek frekanslı sinyallerin yaşam alanlarımızdaki girişimleri, haberleşme kalitesini etkilediği gibi teknolojik olarak içinden çıkılması zor problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerden kurtulmak için ortamlara RF sinyal sağlayan güç kaynaklarının güç seviyelerinin doğru ve hızlı ölçülmesi önem kazanmaktadır.

TÜBİTAK TEYDEB 1505 desteği alınarak “Otomatik RF güç ölçümü ve RF güç ölçer kalibrasyonlarında yeni bir yöntem ve yazılım geliştirilmesi“ isimli proje TÜBİTAK UME yöneticiliğinde SPARK Kalibrasyon A.Ş. ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Bu proje ile, RF güç ölçümüne dayalı üretim yapan üreticiler ve RF güç ölçümü kapsamında akreditasyonu olan kalibrasyon ve test laboratuvarlarının kullanabileceği otomatik RF güç ölçümü yapabilecek bir yazılım geliştirilmiştir.

Proje ile mikrodalga frekanslarında çoğunlukla yansıma ve iletim katsayılarının ölçümü için kullanıldığı bilinen Vektörel Ağ Analizörleri (VNA) ile RF güç algılayıcılarının kalibrasyonunda da kullanılabilecek bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılımla VNA mekanik kalibrasyon kitlerinin yansıma katsayılarının ölçümleri de yapılabilmektedir.

Projemiz çıktısı yazılımların uygulamalı olarak tanıtımı amacıyla aşağıdaki takvimlerde Ankara ve Kocaeli illerinde iki toplantı planlanmıştır. Siz değerli paydaşımızı toplantımızda görmeyi arzu eder katılım durumunuzu 01 Eylül 2022 tarihine kadar aşağıdaki organizatör e-postası ve telefonuna bilgi vermenizi dileriz.

Saygılarımızla,
 

Planlanan Toplantılar:

  • 5 Eylül 2022 14:00-17:00 ODTÜ CoZone Etkinlik Alanı, Ankara
    Mustafa Kemal Mahallesi Bilişim İnovasyon Merkezi ODTÜ Teknokent 280 Çankaya Ankara
  • 7 Eylül 2022 14:00-17:00 TÜBİTAK UME Konferans Salonu, Kocaeli
    Barış Mahallesi Dr. Zeki Acar Cad. No 1 TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi Gebze Kocaeli

Toplantı Gündemi

  • Proje Tanıtımı Dr. Erkan Danacı (Proje Yürütücüsü)
  • Proje Yazılım Ekibinin Konuşması Prof. Dr. M. S. Halit Oğuztüzün (ODTÜ Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı)
  • Proje Fonlayıcı Kuruluş Konuşması B. Gülsün Ergin (Spark Kalibrasyon A.Ş. Laboratuvar Müdürü)
  • Yazılımların uygulaması

Toplantıya Katılım İçin İrtibat (Lütfen 01 Eylül 2022’ye kadar dönüş yapınız):

Ankara Toplantısı için

Kocaeli Toplantısı için

B. Gülsün Ergin

gulsun_ergin@sparkkalibrasyon.com.tr

0 533 164 42 28

Aliye Kartal Doğan

aliye.dogan@tubitak.gov.tr

0 262 679 50 00 / 4502-4555

12.08.2022