-A +A

Dr. S. Temel YALÇIN aramızdan ayrıldı

Enstitümüz eski yöneticilerinden Dr. S. Temel YALÇIN 15 Aralık 2020 tarihinde vefat etti. 

Dr. S. Temel YALÇIN ülkemizdeki metroloji çalışmalarının öncüleri içinde yer almış, ayrıca Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nde EMC TEMPEST Test Merkezi’nin kurulmasına öncülük yapmıştı.

1965 yılında Ankara Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun olan Dr. S. Temel YALÇIN doktorasını İngiltere’de Nottingham Üniversitesinde tamamlamıştı. Yurda dönüşünü takiben TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde görev yapmaya başlayan Dr. S. Temel YALÇIN burada özellikle Fizik Bölümünde Ulusal Metroloji Enstitüsünün kurulması çalışmalarına katılarak akustik alanı başta olmak üzere bir çok alanda değerli çalışmalara imza atmıştı. 
1991 yılında kurumdan emekli olan Dr. S. Temel YALÇIN, 1994 yılında tekrar kuruma dönerek Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE)’nde başladığı Enstitü Müdür Yardımcısı görevi sırasında TEMPEST ve Elektromanyetik Uyumluluk alanında Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak üzere proje geliştirmiş ve ülkemizi TEMPEST (elektromanyetik yolla sızan bilgi kaçağı) kavramıyla tanıştırmıştı. 

Bu kapsamda kurduğu EMC TEMPEST Test Merkezi (ETTM), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)  tarafından akredite edilen ilk test laboratuvarı olmuştu. 

2004 yılında Ulusal Metroloji Enstitüsü’ne Enstitü Müdür Yardımcısı olarak atanan Dr. S. Temel Yalçın 2008 yılında emekliliğe ayrılmıştı. TÜBİTAK çatısı altında önemli hizmetlerde bulunmuş Dr. S. Temel Yalçın’a Allah’tan rahmet, kederli ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
    
 

17.12.2020