-A +A

Dünya Metroloji Günü Kutlu Olsun

Tüm dünyada her yıl farklı tema ve etkinliklerle kutlanan Dünya Metroloji Günü bu yıl "Sağlık için Ölçüm" temasıyla kutlanıyor. Bu tema ölçümün sağlıkta ve dolayasıyla her birimizin refahında oynadığı önemli rol hakkında farkındalık oluşturmak için seçildi.

Geçen yıl olduğu gibi bu seneki kutlamalar da COVID-19 pandemisinin gölgesinde kalsa da, yaşadığımız bu küresel salgında test ve ölçümler, ilaç ve aşı çalışmaları hatta önleyici faaliyetlerde bile metrolojinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

TÜBİTAK UME de, ülkenin metroloji sistemindeki rolünün bilinci ve sorumluluğuyla zengin altyapısı ve donanımlı kadrosuyla her alanda olduğu gibi sağlık, özellikle de salgınla mücadele alanında projeler geliştirerek ulusça verilen savaşın dinamiklerine ivme kazandırmaya devam ediyor.

Pandemiyle mücadele kapsamında 5 ayrı proje yürüten TÜBİTAK UME, bunlardan birini 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlamayı başardı. Doğu Kalkınma Marmara Ajansı (MARKA) proje desteğiyle SARS-CoV-2 virüsünün hızlı ve güvenilir şekilde teşhisine yönelik RNA tabanlı tanı kiti referans malzemeleri sadece 3 ayda üretildi ve UME RM 2019 ve UME RM 2020 kodları ile kullanıma sunuldu.

Üretilen RNA tabanlı Referans Malzemeler, hem virüsün teşhisinde ülkemizdeki tüm laboratuvarlar tarafından kullanılacak hem de ülkemiz ve yurt dışı kit üreticileri tarafından kalite kontrol malzemesi olarak kitlere eklenebilecek. TÜBİTAK UME’de kurulan altyapı ile virüsün mutasyona uğraması, farklı bir gen bölgesinde test geliştirilmek istenmesi veya yeni bir virüsün ortaya çıkması durumunda da RNA tabanlı yeni Referans Malzemeleri çok kısa sürede üretebileceğiz. Salgının önüne geçmek, teşhis ve tedavisine yönelik olarak yürütülen bazı projelerde de sona gelinmek üzere.

Yine TÜBİTAK UME tarafından hayata geçirilen Kızıl Ötesi Kulak Termometresi (IRET) Referans Kalibrasyon Sisteminin Yeditepe Üniversitesi’ne teknoloji transferi TÜBİTAK Teknoloji Transfer Ofisi Başkanlığı ve Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (YUTTO)  iş birliğiyle geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleştirildi. Ayrıca enstitümüz İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen bilgisayarlı tomografide COVID-19'u 50 saniyede tespit edebilen yapay zeka yazılımı projesine de destek verdi.

TÜBİTAK UME hayatın her alanında olduğu gibi sağlık alanında da üstlendiği öncü ve kilit rolün sorumluluğuyla, hız kesmeden üreterek ülkeye hizmet etmeyi ve ölçümlerin ışığında yarınlara emin adımlarla yürümeyi sürdürüyor.

Dünyanın salgınla ilgili mücadelesinde ölçümün anahtar rolü oynayacağının bilinciyle Dünya Metroloji Günü’nü sağlıklı günlere olan inancımızla kutluyoruz.

Fotoğraflar

21.05.2021