-A +A

SMIIC Metroloji Konseyi 9. Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Metroloji Konseyi’nin 8-9 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen 9. Toplantısına TÜBİTAK UME ev sahipliği yaptı.

COVID-19 pandemisi sebebiyle fiziksel olarak katılım sağlayamayan üyelerin telekonferans ile katılımı için hibrit (telekonferans ve fiziksel katılım birleşik) formatında gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve SMIIC Metroloji Konseyi (SMIIC MC) üyesi ile davetli ülkeler Arnavutluk, Bosna Hersek, Endonezya, İran, Kamerun, Kazakistan, Libya, Özbekistan, Senegal ve Sudan’dan toplam 28 temsilci fiziksel; Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Burkina Faso, Endonezya, Fas, Gambiya, Gine, Irak, İran, Katar, Malezya, Pakistan, Somali, Suudi Arabistan, Uganda ve Ürdün’den de toplam 29 temsilci telekonferans ile katılım sağladı.

Toplantıda, daha önce Türkiye başkanlığında Bosna Hersek, Endonezya, Fildişi Sahili, İran, Kamerun, Kazakistan, Malezya, Sudan, Suudi Arabistan ve Uganda’dan oluşan çalışma grubu tarafından hazırlanan SMIIC Metroloji Konseyi 2021 - 2023 Çalışma Planı kapsamında 2021 yılında yapılan faaliyetlerin anlatıldığı ilerleme raporu sunumu yapıldı.

Ayrıca nispeten daha az gelişmiş veya gelişmekte olan SMIIC MC üye ülkelerinin gelişmiş üyelerin seviyesine çıkabilmesi için hazırlanan yol haritası ile ilgili bilgi verildi, bu konuda başta TÜBİTAK UME olmak üzere Metroloji Konseyi üyelerinin yapabilecekleri katkılar dile getirildi.

SMIIC Metroloji Konseyi üyesi ülkelerde helal ürün test ve belgelendirmesi, ilgili referans malzemelerin üretimi ve diğer metroloji alanlarında yapılan bilimsel çalışmalar ve gelişmelerle ilgili bilgi paylaşımının da yapıldığı toplantıda bu alanda kapsamlı bir altyapısı olan TÜBİTAK UME’nin sahip olduğu olanaklar, yürüttüğü projeler, diğer üye ülkeler ile yapılabilecek ortak çalışmalar ve ülkemizin İslam Ülkelerine verebileceği katkılar üzerine bilgilendirmede bulunuldu.

TÜBİTAK UME liderliğinde kurulması planlanan ve proje hazırlıkları tamamlanan İslam Ülkeleri Mükemmeliyet Metroloji Merkezi’nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelere sağlayacağı kazanımlar ve bu projenin gerçekleştirilmesinin önemi toplantıda bir kez daha vurgulandı.

İslam ülkeleri arasında ticarete engel teşkil eden teknik konularda uyumsuzlukların giderilmesi amacıyla ulusal kalite altyapılarının işbirliği içinde geliştirilmesini hedefleyen SMIIC, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bünyesinde 2010 yılında kurulmuştur.

 

Fotoğraflar

13.10.2021