-A +A

TÜBİTAK UME ‘den EMPIR “inTENSE” Proje Toplantısı

TÜBİTAK UME, 13-14 Şubat 2018 tarihlerinde proje ortağı olduğu EMPIR inTENSE: İzlenebilir Göz İçi Basınç Ölçümleri İçin Araştırma Yeteneklerinin Geliştirilmesi (Developing Research Capabilities For Traceable Intraocular Pressure Measurements) isimli projenin ilk ilerleme toplantısına ev sahipliği yaptı.

Göz içi basınç ölçümlerinde kullanılan cihazların izlenebilirliğinin sağlanması, bu konuda bir eğitim ve mükemmellik merkezi kurulması, göz içi basıncını etkileyen parametrelerin teorik modelleme ve deneylerle belirlenmesi ve konuya ilişkin uluslararası standartların oluşturulması amacını taşıyan projenin bu ilk ilerleme toplantısına, proje ortakları olan Çek Cumhuriyeti Metroloji Enstitüsü (CMI), Palacký University Olomouc, Almanya Metroloji Enstitüsü (PTB), Polonya Metroloji Enstitüsü (GUM), Slovakya Metroloji Enstitüsü (SMU) ve Slovak University of Technology’den araştırmacılar katıldı.

Projenin ilk altı aylık döneminde gerçekleştirilen faaliyetlerin tartışıldığı ve gelecek dönemde gerçekleşecek araştırma ve çalışmaların da ele alındığı toplantıda katılımcılara, Doç. Dr. Haji AHMADOV ve Dr. Ekrem SINIR tarafından yapılan sunumlarla TÜBİTAK UME’nin SI birimlerinin yeniden tanımlanmasına yönelik yürüttüğü UME Watt-Balance Projesi ve Kuantum Metroloji Laboratuvarına yönelik çalışmaları aktarıldı.

Yapılan laboratuvar ziyaretlerinde, Dr. Beste KORUTLU tarafından UME Watt-Balance projesi deney düzeneği tanıtılırken, Dr. Yasin DURGUT tarafından da düşük basınç ölçümlerinde kullanılan FPG sistemi deney düzeneği hakkında bilgiler verildi. Düşük basınç ölçümlerinde karşılaştırma ölçümlerinin düzenlenmesine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

Tamamlanmasıyla glokom tarama testlerinin daha etkin şekilde uygulanmasına ve bu alandaki ölçüm cihazlarının standart bir izlenebilirlik zincirine sahip olmasına imkan verecek projenin 2020 yılında sonuçlandırılması bekleniyor.

Fotoğraflar

08.03.2018