-A +A

TÜBİTAK UME Helal Ürün Alanında Uluslararası Görünürlüğünü Artırıyor

TÜBİTAK UME’nin de dahil olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) tarafından finansmanı sağlanan “Helal Gıda ve Et Tespit Yöntemleri Eğitimi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Ülkeleri İçin Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma" Projesinin sonuç sunumu 23-26 Kasım 2023 tarihleri arasında düzenlenecek Helal Expo 2023-Dünya Helal Zirvesi’nde yapılacak.

Helal Gıda ve Et Tespit Yöntemleri uygulamalı Eğitimi, Laboratuvarlar Arası Karşılaştırma malzemelerinin üretimi ve katılımcı laboratuvarlara gönderimi iş paketlerini TÜBİTAK UME’nin üstlendiği proje kapsamında İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) tarafından 23-26 Ekim tarihleri arasında bir eğitim programı gerçekleştirilmişti.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen program dahilinde TÜBİTAK UME, Türkiye’nin yanı sıra Endonezya, Fas, Irak, İran, Malezya, Pakistan, Suudi Arabistan, Tayland ve Ürdün’ün de aralarında bulunduğu 10 İslam İşbirliği Teşkilatı ülkesinden 15 laboratuvarı temsil eden yaklaşık 100 katılımcıya yönelik gıda, et, işlenmiş et ve jelatinde helal olmayan maddelerin tespitine yönelik uygulamalı bir eğitim verdi.

Amacı katılımcı laboratuvarlara helal testlerle ilgili yeterlilik test materyal ve kitlerini dağıtmak olan projenin Kasım ayı sonunda İstanbul’da çevrimiçi olarak yapılacak uluslararası konferansla sonuçlandırılması planlanıyor.

Ülkenin metroloji alanında öncü kuruluşu olma sorumluluğuyla sektörün işleyişine destek vermeye devam eden TÜBİTAK UME için bu proje uluslararası alanda da yetkinliğini kanıtlaması açısından prestij değeri taşıyor.

23.11.2023