-A +A

TÜBİTAK UME ile BIPM İş Birliğinde Düzenlenen Metroloji Eğitimi Programı’na Başvuru Süreci Başladı

TÜBİTAK UME ve Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu (BIPM) iş birliğinde hayata geçirilen BIPM – TÜBİTAK UME Proje Yerleşimleri uzun dönem eğitim programına başvurular 18 Şubat 2021 tarihi itibariyle başladı.

Katılımcı araştırmacıların TÜBİTAK UME’nin alt yapı, bilgi birikimi ve deneyimlerinden etkilendiklerini dile getirdikleri ve kariyerlerinin dönüm noktası olarak nitelendirdikleri BIPM ile TÜBİTAK UME iş birliğinde düzenlenen programın 4. dönemine ilişkin başvurular 30 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek.

TÜBİTAK UME ve BIPM iş birliğinde 2018 yılında başlayan ve 3 yıl boyunca başarıyla sürdürülen programın, BIPM’den gelen talep üzerine 2 yıl daha uzatılmasına karar verilmişti.

COVID-19 pandemisi nedeniyle 2020 yılında programa katılmaya hak kazanan 10 araştırmacıdan 7’si programa yerinde katılabilmiş, pandemi şartlarının ağırlaşması nedeniyle eğitim programı planlanandan erken tamamlanmıştı.

TÜBİTAK UME, katılımcı araştırmacıların enstitülerinin, dolayısıyla da ülkelerinin uluslararası metroloji sistemine entegre olmasına katkıda bulunma amacıyla 3 dönem boyunca gelişmekte olan ülkelerin metroloji enstitülerinden 27 genç personeline 1 ile 3 ay arasında metroloji alanında enstitü laboratuvarlarında eğitim verdi.

Kurallar gereği tek seferde en fazla 10 farklı ülkeden 10 adayın kabul edilebildiği programın ilk dönemine 23 ülkeden 59, ikinci dönemine 18 ülkeden 44 ve üçüncü dönemine 16 ülkeden 46 başvuru yapıldı.

Gelişmekte olan ülke enstitülerinin uluslararası sisteme entegre olmasına olağanüstü bir katkıda bulunan ve 3 yıl süresince BIPM ile ortak yürütülen bu eğitim programının başarısı TÜBİTAK UME’nin metroloji dünyasının “şampiyonlar ligi” kategorisindeki yerini sağlamlaştırması açısından da önemli bir prestij değeri taşıyor.

02.03.2021