-A +A

TÜBİTAK UME’den Metroloji Eğitiminde Bir Uluslararası Başarı Daha

TÜBİTAK UME Özbekistan Ulusal Metrolojisi Enstitüsü (UzNIM) araştırmacılarına Haziran ayı içerisinde dört hafta boyunca laboratuvar eğitimleri verecek.

İki ülke metroloji enstitülerinin yaptığı anlaşma uyarınca 14 Özbek araştırmacı TÜBİTAK UME’nin Boyutsal, Kuvvet, Güç ve Enerji, Yüksek Gerilim, Gerilim, Empedans, Hacim ve Yoğunluk, Kütle, Sıcaklık ve Basınç Laboratuvarlarındaki teknik eğitimlerin yanı sıra kalite yönetim sistemi standartları eğitimi de alacak.

TÜBİTAK UME’nin laboratuvar altyapısı, deneyimi ve uzman kadrosuyla özellikle gelişmekte olan metroloji enstitüleri tarafından tercih edilir konuma gelmesi açısından önemli bir prestij değeri taşıyan eğitim programı 14 Haziran 2021 günü başlayacak.

İki metroloji enstitüsü arasında ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak program Özbekistan Metroloji Enstitüsü’nün bilimsel ve teknik gelişiminin artması ve uluslararası metroloji sistemine entegrasyonu açısından da bir kilometre taşı niteliğine sahip olacak.
Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu (BIPM) iş birliğinde hayata geçirilen BIPM-TÜBİTAK UME Proje Yerleşimleri uzun dönem eğitim programını 3 dönem başarıyla yürüten ve bu süre boyunca 30 farklı ülkenin araştırmacılarına eğitim veren, halen de 4.dönemin başvuru değerlendirme sürecinde olan TÜBİTAK UME’nin, teknik eğitim konusunda tercih edilen adres haline gelmiş olması metroloji dünyasının “şampiyonlar ligi” kategorisindeki yerini sağlamlaştırması açısından da ciddi bir kazanım olarak göze çarpıyor.

 

12.06.2021