-A +A

TÜBİTAK UME’den Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Büyük Destek

TÜBİTAK UME, nitelikli insan kaynağının ülkeye kazandırılması hedefi doğrultusunda yükseköğrenim öğrencilerine Ar-Ge projelerinde yer alma fırsatı vermeye devam ediyor.

TÜBİTAK UME, lisans ve üstü öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırma ekosistemine ilk adımı atmaları ve araştırma yapmaya teşvik edilmeleri hedefiyle yürüttüğü desteğini 2020 yılında da sürdürdü.

Milli teknoloji hamlesinin bir gereği ve üstlendiği sorumluluklar çerçevesinde TÜBİTAK UME’nin sağladığı destekle yükseköğrenim öğrencileri, alanlarında deneyim ve uygulamalı eğitim alabilme olanağı buluyorlar. Bunun yanı sıra yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlarda yürütülen projelerde etkin bir biçimde yer alarak bilimsel metroloji ile yakından temas etme şansını da yakalıyorlar.

Bu kapsamda 2020 yılında, TÜBİTAK’ın  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yaptığı protokol kapsamında lazer teknolojileri, optik, elektro optik ve fotonik, biyoteknoloji, mikro ve nano teknoloji, nükleer enerji vb. alanlarda akademik çalışma gerçekleştiren 17 doktora öğrencisine Enstitümüzde bursiyer olarak yer alma  imkânı verildi. Öğrenciler, gerçekleştirilen önemli araştırma geliştirme çalışmalarına da dâhil edildi.

Yine sadece 2020 yılında 102 lisans öğrencisine staj ve iş yeri mühendislik eğitimi olanağı sunularak, öğrencilerin çeşitli laboratuvarlarda mühendislik uygulama deneyimi kazanmaları da sağlandı.

Ayrıca COVID-19 salgını ile mücadele kapsamında  başlatılan ve ülke genelinde büyük ilgi gören Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) çerçevesinde görev alan 21 bursiyer ülkemiz için son derece önemli olan COVID-19 virüsünün tespitinde kullanılan PCR testlerinin daha yüksek doğrulukta sonuç vermesini sağlayan yeni bir referans malzemesinin geliştirilmesi gibi projelerin içerisinde de yer aldı.

Bu yıl içinde, Enstitümüzde aktif olarak Ar-Ge çalışmalarında katkı sunmaya devam eden bursiyerlerle birlikte, TÜBİTAK BİDEB’in yayınladığı ikinci çağrı duyurusu kapsamında 24 yeni STAR bursiyeri daha çalışmalara dâhil edilecek olup TÜBİTAK UME toplamda 45 stajyer araştırmacı bursiyere ev sahipliği yapacak.

TÜBİTAK UME ülkenin metroloji alanında öncü kuruluşu olma sorumluluğuyla üniversite öğrencilerinin bilimsel gelişimine destek vermeye hem bu yıl hem de gelecek yıllarda devam edecek.

 

 

Fotoğraflar

23.01.2021