-A +A

Uluslararası Platformda TÜBİTAK UME’ye Bir Görev Daha

2021-2023 yılları arasında Avrupa Metroloji Enstitüler Birliği (EURAMET) Akustik, Ultrasonik ve Titreşim Teknik Komitesi (TC-AUV) Başkanlığı görevini yürütmek üzere TÜBİTAK UME Kalite Yöneticisi Dr. Enver Sadıkoğlu seçildi.

Üç alt komiteye sahip Akustik, Ultrasonik ve Titreşim Teknik Komitesi, Avrupa’daki akustik metroloji alanında stratejilerin belirlenmesi, ulusal metroloji enstitüleri ve atanmış enstitüler arasında akustik, ultrasonik ve titreşim alanlarındaki araştırmalarda koordinasyonun sağlanması, Karşılıklı Tanıma Düzenlenmesi (CIPM MRA) kapsamındaki anahtar ve destek karşılaştırmaların yürütülmesi ve kalibrasyon/ölçüm yeteneklerinin (CMC) değerlendirilmesi görevlerini üstleniyor.

Başkanlığa seçilen Dr. Enver Sadıkoğlu daha önce de 2005-2009 döneminde EURAMET'in Akustik, Ultrasonik ve Titreşim Teknik Komitesi ve 2014 – 2018 döneminde Kalite Teknik Komitesi’nin (TC-Q) başkanlık görevlerini başarıyla yürütmüştü. Dünya metroloji platformunda temsil hakkımızın güçlenmesi anlamına da gelen bu yeni görevle TÜBİTAK UME, EURAMET’in 12 teknik komitesinden 11’inde aktif rol alarak uluslararası alanda üstlendiği sorumlulukları da artırmış oluyor.

01.02.2021